Η κάλπη «μίλησε» και ανέδειξε επτακομματική Βουλή, με τον ΔΗΣΥ να έχει την πρωτιά καταλαμβάνοντας 17 έδρες, το ΑΚΕΛ 15, το ΔΗΚΟ 9, το ΕΛΑΜ 4, την ΕΔΕΚ 2, την ΔΗΠΑ 4 και το Κίνημα Οικολόγων 3.
Τα ονόματα των υποψηφίων που εξασφάλισαν θέση στα έδρανα της Βουλής ανακοινώθηκαν το πρωί της Δευτέρας 31/05. Τα αποτελέσματα φέρνουν ανακατανομές αλλά και αρκετά νέα πρόσωπα στα έδρανα της Βουλής.
Από το σύνολο 557.836 εγγεγραμμένων εκλογέων, ψήφισαν οι 366.608 (65,72%), με την αποχή να ανέρχεται στο 34,28%.
Μετά τη συγκέντρωση και κατάταξη των αποτελεσμάτων, ύστερα και από την κατανομή των εδρών, σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 32 και 33 των περί Εκλογής Μελών της Βουλής των Αντιπροσώπων Νόμων του 1979 έως 2021, έχουν καθορισθεί ως εκλεγέντες οι υποψήφιοι, οι πιο κάτω. Η ανακήρυξη των νέων βουλευτών θα γίνει σήμερα το μεσημέρι στις 12.00 στο συνεδριακό κέντρο Φιλοξενία.
Για την Εκλογική Περιφέρεια Λευκωσίας
ΑΚΕΛ
Κυπριανού Άντρος
Χαραλαμπίδου Ειρήνη
Στεφάνου Στέφανος
Δαμιανού Άριστος
Λουκαΐδης Γιώργος
Χριστοφίδης Χρίστος
ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΠΑΡΑΤΑΞΗ
Τρυφωνίδης Αλέκος
Μουσιούττας Μαρίνος
ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ
Παπαδόπουλος Νικόλας
Ερωτοκρίτου Χριστιάνα
Παντελίδης Χρύσης
ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ
Νεοφύτου Αβέρωφ
Δημητρίου Δημήτρης
Τορναρίτης Νίκος
Γεωργιάδης Χάρης
Ορφανίδου Σάβια
ΕΘΝΙΚΟ ΛΑΪΚΟ ΜΕΤΩΠΟ (Ε.ΛΑ.Μ.)
Χρίστου Χρίστος
ΚΙΝΗΜΑ ΟΙΚΟΛΟΓΩΝ – ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΠΟΛΙΤΩΝ
Θεοπέμπτου Χαράλαμπος
Ατταλίδου Αλεξάνδρα
ΚΙΝΗΜΑ ΣΟΣΙΑΛΔΗΜΟΚΡΑΤΩΝ ΕΔΕΚ
Ευσταθίου Κωνσταντίνος (Κωστής)
Για την Εκλογική Περιφέρεια Λεμεσού
ΑΚΕΛ
Κώστα Κώστας
Καυκαλιάς Αντρέας
Νικολάου Μαρίνα
ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΠΑΡΑΤΑΞΗ
Κάρογιαν Μάριος
ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ
Μύλωνας Παύλος
Λεωνίδου Πανίκος
ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ
Δίπλαρος Ευθύμιος
Τσιρίδου Φωτεινή
Σύκας Νίκος
ΕΘΝΙΚΟ ΛΑΪΚΟ ΜΕΤΩΠΟ (Ε.ΛΑ.Μ.)
Θεμιστοκλέους Ανδρέας
ΚΙΝΗΜΑ ΟΙΚΟΛΟΓΩΝ – ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΠΟΛΙΤΩΝ
Παπαδούρης Σταύρος
ΚΙΝΗΜΑ ΣΟΣΙΑΛΔΗΜΟΚΡΑΤΩΝ ΕΔΕΚ
Σιζόπουλος Μαρίνος
Για την Εκλογική Περιφέρεια Αμμοχώστου
ΑΚΕΛ
Κέττηρος Νίκος
Κουκουμάς Γιώργος
Γαβριήλ Γιαννάκης
ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΠΑΡΑΤΑΞΗ
Γιακουμή Μιχάλης
ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ
Σενέκης Χρίστος
Κουλίας Ζαχαρίας
ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ
Χατζηγιάννης Κυριάκος
Κάρουλλας Γιώργος
Κουλλά Ονούφριος
Γεωργίου Νίκος
ΕΘΝΙΚΟ ΛΑΪΚΟ ΜΕΤΩΠΟ (Ε.ΛΑ.Μ.)
Παπαγιάννης Λίνος
Για την Εκλογική Περιφέρεια Λάρνακα
ΑΚΕΛ
Πασιουρτίδης Αντρέας
ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ
Ορφανίδης Χρίστος
ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ
Δημητρίου Αννίτα
Αλαμπρίτης Πρόδρομος
ΕΘΝΙΚΟ ΛΑΪΚΟ ΜΕΤΩΠΟ (Ε.ΛΑ.Μ.)
Ιωάννου Σωτήρης
ΚΙΝΗΜΑ ΣΟΣΙΑΛΔΗΜΟΚΡΑΤΩΝ ΕΔΕΚ
Αποστόλου Ανδρέας
Για την Εκλογική Περιφέρεια Πάφου
ΑΚΕΛ
Φακοντής Βαλεντίνος
ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ
Σαββίδης Χρύσανθος
ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ
Πάζαρος Χαράλαμπος
ΚΙΝΗΜΑ ΣΟΣΙΑΛΔΗΜΟΚΡΑΤΩΝ ΕΔΕΚ
Μυριάνθους Ηλίας
Για την Εκλογική Περιφέρεια Κερύνειας
ΑΚΕΛ
Χριστόφιας Χρίστος
ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ
Μαυρίδης Μάριος
Σούπερμαν Θεοδώρου Ρίτα